Tvoj Psychológ, PhDr. Denisa Maderová

Psychologické poradenstvo a psychoterapia
s celostným prístupom,
zameraná na psychosomatiku


Psychologická ambulancia Sunrise
Župné nám. č.9, 811 03 Bratislava


Tel: 0905 939 825
psychologicka@tvojpsycholog.sk

 

Medializácia

Vianočná dilema po rozvode: Kam príde Ježiško?

Niektorí tvrdia, že spoločne strávenými sviatkami dávajú rozvedení partneri deťom zbytočnú nádej, že sa dá všetko do poriadku a už budú opäť spolu.

Názor psychológov v tomto prípade nie je úplne jednotný. Hlavne menšie deti prežívajú odlúčenie rodičov veľmi ťažko. Vianoce sú pre ne kúzelným obdobím, počas ktorého sa plnia všetky sny, pretože v tomto tvrdení vyrastajú už od narodenia. Keď sa po traumatizujúcom rozvode a po mesiacoch pendlovania medzi rodičmi, ktorí si ich prehadzujú ako horúci zemiak, opäť všetci stretnú, a to práve pod stromčekom, deti na chvíľu uveria, že to tak zostane navždy. Keď pominie sviatočná atmosféra a všetko sa vráti do starých koľají, odznova prežívajú smútok z odlúčenia rodičov, akoby sa opäť rozviedli práve v tej chvíli.

Denisa Maderová však dodáva, že je to veľmi individuálne. „To, ako strávia sviatky rodičia s deťmi po rozvode, závisí od ich dohody. Sú deti, ktoré si po rozvode želajú, aby ako rodina boli spolu aj napriek tomu, že už spolu nežijú. Niektorí rodičia sa snažia deťom vytvoriť atmosféru rodiny najmä preto, aby necítili traumu z ich rozchodu. Najdôležitejšie je však pre deti vedieť, že ich majú obaja rodičia rovnako radi, hoci už spolu nežijú.“

Čo je pre deti najhoršie...
Keďže sú Vianoce sviatkami rodiny a pokoja, treba ich prežívať presne v tomto duchu. „Pre deti je najhoršie, ak sa rozvedení partneri začnú hádať pre rozdielne predstavy o strávení sviatkov, o tom, ktorý deň prežijú u jedného a ktorý u druhého rodiča. Práve kvôli deťom by sa aspoň v týchto dňoch mali k sebe správať úctivo a zdvorilo. Môžu sa počas Vianoc navštíviť a stráviť spolu istý čas, povedať im, že ich majú radi a že sa to určite nezmení tým, že nebudú spolu ako rodina. Či už bude spoločná večera, alebo nie, je to na ich dohode. No podľa mňa by malo dieťa vidieť to, že rodičia si neskáču do vlasov, vedia sa dohodnúť, urobiť voči sebe ústupky a kompromisy, vedia sa k sebe správať priateľsky. To by bolo pre dieťa najväčším darom.“

Ako na to...

 • Nikdy nedávajte troj až desaťročným deťom na výber, aby sa rozhodli, s kým budú tráviť sviatky. Znamenalo by to pre ne obrovskú psychickú záťaž, keďže by najradšej boli s oboma, ale keď si musia vybrať, vedia, že nech sa rozhodnú pre ktoréhokoľvek z nich, tomu druhému tým veľmi ublížia. Radšej sa s nimi vopred porozprávajte a pripravte ich na to, ako budú vyzerať celé Vianoce.

Mladšie generácie prežívajú Vianoce úplne inak, ako starší ľudia

 • Najskôr by si mal každý z rozvedených partnerov ujasniť, ako si predstavuje sviatky, čo chce a čo nechce. Až potom by si mali spolu sadnúť a pripraviť sa na to, že bez kompromisov to nepôjde.
   
 • Pre rodičov, ktorí s istotou vedia, že by spoločné prežitie sviatkov nezvládli, alebo to odmietajú, sa môžu dohodnúť na najtradičnejšom riešení rozvedených partnerov – Štedrý deň strávia deti s matkou a ďalšie dva dni u otca. Všetko však závisí od vzájomnej dohody, od ich možností a v neposlednom rade i od toho, či na ich návrh deti pristúpia.
   
 • Snažte sa držať svojich rozhodnutí a plánov. Deťom veľmi ublíži, ak sa tešia, že v prvý deň budú u mamy, druhý u otca či u starkej a vy tieto plány na poslednú chvíľu zmeníte.
   
 • Najhoršie je, ak sa s partnerom predbiehate, kto im kúpi drahší a väčší dar s cieľom získať si tak ich priazeň. V ideálnom prípade by ste sa mali dohodnúť a kúpiť im jeden spoločný darček, alebo si pár menších medzi sebou rozdeliť a spoločnými silami im zabezpečiť to, o čom napísali Ježiškovi.

Zdroj: Lesk.sk

« Späť