Tvoj Psychológ, PhDr. Denisa Maderová

Psychologické poradenstvo a psychoterapia
s celostným prístupom,
zameraná na psychosomatiku


Psychologická ambulancia Sunrise
Župné nám. č.9, 811 03 Bratislava


Tel: 0905 939 825
psychologicka@tvojpsycholog.sk

 

Medializácia

Starší ľudia potrebujú na Vianoce cítiť, že niekam patria

Podľa najnovších zistení je samota rovnakým rizikovým faktorom pre zdravie človeka ako fajčenie alebo nadváha.

Ak si ju človek až príliš pripúšťa, zamýšľa sa nad ňou a hlavne neverí, že by niekomu chýbal, že by s ním niekto chcel tráviť čas, že sa to niekedy zmení a zrazu pojem samota nebude poznať, môže ochorieť. Všetky naše choroby totiž majú svoj pôvod v psychike.

Aj pre starších a opustených ľudí sú preto Vianoce zaťažkávajúcim obdobím.

Psychologička Denisa Maderová radí, aby sme zabránili ich upadnutiu do smútku, ako aj prepuknutiu závažnej choroby. Pri troške snahy si môžu pomôcť aj sami.

Ako na to ...

 • Starší ľudia, ktorí sú sami, si môžu spríjemniť chvíle návštevou priateľov, ktorú treba vopred dohodnúť, aby sa už pár dní predtým mali na čo tešiť a aby nemali dôvod prepadať smútku z obavy, že na Vianoce budú sami.
   
 • Mnohé domovy dôchodcov počas Vianoc pripravujú slávnostnú večeru práve pre ľudí, ktorí sú osamelí, nachystajú im pestrý, veselý program, vďaka čomu majú príležitosť zabaviť sa.
   
 • Títo ľudia majú od istého veku pocit, že sú svojim deťom a vnúčatám na obtiaž. Preto sa k nim na sviatky sami nehrnú, ale v kútiku duše očakávajú, že ich pozvú medzi seba.
   
 • Všetci by sme si mali uvedomiť, že aj my raz budeme starí a rovnako osamelí. Ich prítomnosť nás bude stáť iba jedno miesto za stolom a jeden špinavý tanier, ale ich to naplní pocitom, že ešte stále majú pre koho žiť a z koho sa tešiť.
   
 • Neodmietnite ich pozvanie na obed. Ak vás počas jedného zo sviatočných dní pozvú k sebe, obetujte ho práve pre nich. To, že sa ich dom na chvíľu zaplní a oni môžu konečne navariť pre viac ako len jednu osobu, im dodá veľa radosti do života, z ktorej budú žiť ešte dlho po sviatkoch.

Zdroj: Lesk.sk

« Späť