Tvoj Psychológ, PhDr. Denisa Maderová

Psychologické poradenstvo a psychoterapia
s celostným prístupom,
zameraná na psychosomatiku


Psychologická ambulancia Sunrise
Župné nám. č.9, 811 03 Bratislava


Tel: 0905 939 825
psychologicka@tvojpsycholog.sk

 

Medializácia

Nočné vtáča alebo ranný typ?

Keď som nočné vtáča, je dobré sa nasilu preorientovať na ranné?

To do akej miery sme viac nočný alebo denný typ, je vo veľkej miere vrodené.
Závisí to aj od veku a od životného štýlu, aký žijeme. Mladí ľudia sú väčšinou zvyknutí viac ponocovať a ich organizmus zvládne viac psychickej záťaže, než ľudia v zrelom a staršom veku.
Čiastočne to súvisí aj s určitými zvykmi a návykmi, a dá sa to zmeniť alebo ovplyvniť čiastočne úpravou životného štýlu v tom zmysle, že keď chcem byť ráno oddýchnutý, idem spať skôr. Ľudia, ktorí pracujú v noci, ich organizmus si musí na tento režim zvyknúť a časom sa prispôsobí tomu, že cez deň oddychuje, no vo veľkých prípadoch to môže narušiť jeho biorytmus.

Čo to môže urobiť s mojou psychikou?

Ľudia, ktorí sú zvyknutí pracovať cez deň a nie sú nočné typy, sú viac pod psychickou záťažou a stresom ak pracujú v noci. Ich mentálne funkcie a pozornosť musia byť v bdelom stave, ich organizmus nemôže oddychovať a regenerovať , tak ako je zvyknutý. Preto sa môžu cítiť permanentne unavení a nevyspatí. Počas dňa nedokážu nahradiť spánkový deficit( spánok nie je dostatočný a je prerušovaný), nedochádza preto k obnove mozgových buniek a k regenerácii organizmu, čím trpí aj srdce a obehový systém.
Takíto ľudia potom môžu mať problém s pamäťou a sústredením cez deň, môžu byť viac podráždení a nervózni.

Myslíte si, že to či som ranné alebo nočné vtáča môže mať vplyv aj na moju kariéru?

Určite ráno je obdobie, kedy sú mozog a jeho funkcie najvýkonnejšie.
Toto obdobie však trvá celé dopoludnie, takže to, či som ráno hneď svieži alebo potrebujem ešte určitý čas na prebudenie, nemá podľa môjho názoru vplyv na kariéru, pretože časovo si prácu môžeme prispôsobiť alebo naplánovať tak, aby sme ju v určitom danom horizonte stihli.
Nočné typy môžu pracovať a dokončievať veci aj v noci, čo sa vyváži s typom denným, ktorý ide na 100% cez deň, no večer už neurobí nič.
Podľa môjho názoru to, či podám dobrý výkon závisí od dobrého plánovania a organizácie dňa, a tak isto od psychického nastavenia sa, než od toho aký mám chronotyp. Určite v zamestnaní, ktoré je zamerané na podanie najvyššieho výkonu ráno majú výhodu ľudia, ktorý sú ranné typy, no dobrým plánovaním a organizáciou spánku a vstávania to zvládnu aj nočné typy.

Človek nepodáva rovnaký výkon počas celého dňa. Od čoho to závisí?

Súvisí to vo veľkej miere s nervovou sústavou a činnosťou mozgu.
Väčšinou ráno, po plnohodnotnom spánku, je väčšinou organizmus oddýchnutý, mozog sa počas spánku regeneruje, obnovujú sa mozgové bunky, celé telo sa regeneruje tým, že je v úplnom stave bez stresu a napätia.
Dopoludnia je výkonnosť mozgu najväčšia, tak isto mentálne sily človeka a fyzická aktivita. Počas obeda nastáva obdobie útlmu a popoludní naša aktivita opäť stúpa a udržiava sa v rovnováhe zhruba do 18.hod. Po 18 hod. nastáva pre organizmus obdobie odpočinku, kedy potrebuje opäť oddychovať. Po 20. hod. je buď človek schopný pasívne vykonávať nejaké činnosti, ako je pozeranie TV alebo čítanie kníh, no tak isto môže vykonávať nejakú prácu, ktorú si zorganizuje a naplánuje, podľa jeho režimu dňa a zvyklostí.
Myslím si, že chronotyp je vo veľkej miere možné ovplyvniť dobrou organizáciou a rešpektovaním potrieb svojho tela.

Zdroj: Hospodárske noviny

« Späť